Tuesday, July 31, 2012

What's on Your Child's Lunch Plate?: Baby Food Edition

I have a toddler. He is extremely picky. I also have a baby. So between the two our lunches have to be 1) somewhat nutritious 2) something the toddler will eat and 3) something that I can fix in about 15 minutes. It's a tall order. So far our lunches have been boring. I'm getting tired of the frozen food and sandwiches. Maybe you are also facing this problem. Maybe you've got a few tricks up your sleeve. Maybe we can help each other. I figure on every Tuesday I will feature what he ate. Maybe it will be whole bunch of pictures. Maybe it will be only one. And then I'll tell you (or if it's not too disgusting show you) what and how much of it he ate. I need your help. Please comment or upload something. I'm desperate. 

 

For lunch today, we had pizza, carrots with ranch, and grapes.  He didn't seem all that hungry so he mostly ate the pizza and picked at everything.

Put a Baby on It and Jack up the Price


Baby food is so over-priced.  I can buy a pound of bananas for 55 cents (sometimes less).  To buy a single 4oz-6 oz jar of baby banana which is essentially water followed by pureed banana, I pay roughly the same amount.  It's ridiculous.

I used to puree all of HB's food, but since we're baby-led feeding Knee, my life is so much easier and certainly cheaper.  Simply peel a banana, divide, and hand him a piece at a time. 

Over priced baby food doesn't just apply to bananas.  It's also true of any fruit, veggie, or meat.  And the steps are ridiculous because the lower the step the more your paying for water.  Don't believe me?  Look at the ingredient list.  They have to list what they use the most of first.  If it says water then carrots, then you have more water in that jar than carrots.

I thought that I could never get away from the gouging of baby pastes...er um cereals.  But that's not true either.  You can use plain oatmeal and cream of wheat.  It even gives you instructions on the box of cream of wheat for how to make it for a baby.  It also costs a lot less per ounce.  Bye, bye Gerber cereals!

And don't get me started on those "toddler" foods.  While they do have less sodium in them than adult versions, they are still over processed.  Want ravioli?  Why not make it for the whole family.  Want a hot dog?  You can find Turkey and nitrate-free varieties in a specialty store (and sometimes regular stores).

Those little puff cereals are so over priced too.  I used to buy them for HB when I worried about everything from choking to sugar content.  Knee gets along just fine eating rice bitz or cheerios.

So ladies and gentlemen.  Step away from the cute babies packaged on the box and go head over to the more mundane "big people" food aisles.  You'll thank me later.

No comments:

Post a Comment

I love to read your thoughts. Thanks for sharing!